Διαγωνισμός Ορθογραφίας

Για πρώτη φορά στο σχολείο μας διεξήχθη μαθητικός διαγωνισμός ορθογραφίας μεταξύ όλων των μαθητών και μαθητριών. Η διαδικασία περιλάμβανε 3 γύρους. Στον 1ο (προκριματικός γύρος) οι μαθητές/τριες απαντούσαν σε 10 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής μέσω των εγγράφων google. Όσοι/ες συγκέντρωναν περισσότερο από 6/10 στη βαθμολογία τους περνούσαν στον 2ο γύρο. Εκεί καλούνταν να συμπληρώσουν τα κενά 10 λέξεων που ήταν σε έντυπη μορφή. Όσοι/ες μαθητές/τριες συγκέντρωναν περισσότερο από 8/10 στη βαθμολογία τους, προκρίνονταν στον τελικό. Εκεί καλούνταν να γράψουν στο χαρτί 5 λέξεις που τους υπαγορεύονταν. Με τον τρόπο αυτόν αναδείχτηκαν οι νικητές/τριες.

Συγκεκριμένα, η νικήτρια κάθε τάξης ήταν:

Φιλίππα Νικολαΐδου Κοτζάογλου (Α΄ Γυμνασίου)

Αντωνία Ζαμπούνη (Β΄ Γυμνασίου)

Ραφαηλία Ζέζιου (Γ΄ Γυμνασίου)

Ακολούθησε ο τελικός μεταξύ των παραπάνω 3 μαθητριών. Νικήτρια, μετά από έναν «σκληρό» αγώνα, αναδείχτηκε η μαθήτρια της Β΄ Γυμνασίου Αντωνία Ζαμπούνη.

Το έπαθλο του διαγωνισμού ήταν το βιβλίο «Ιστορίες να σκεφτείς» του Χόρχε Μπουκάι, προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων, ο οποίος για μια ακόμη φορά στάθηκε αρωγός στην προσπάθεια αυτή του σχολείου. Τον ευχαριστούμε θερμά!

Την οργάνωση και τον συντονισμό όλου του διαγωνισμού είχε ο κ. Ζήρτας. Πολύτιμοι συνεργάτες ήταν η κα Ζέκου και η κα Αγατσιώτη.