Ενημέρωση για την Ανακύκλωση (14.03.2024)

Την Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια πολύ ενδιαφέρουσα ενημέρωση. Η κυρία Στεφανίδου Μαρία, εκπροσωπώντας  τον Περιφερειακό Σύνδεσμο Φορέων και Διαχείρισης Στερεών Αποβλήτων (ΦΟΔΣΑ) Κεντρικής Μακεδονίας, ενημέρωσε τους/τις μαθητές/τριες καθώς και το εκπαιδευτικό προσωπικό του σχολείου για ζητήματα περιβαλλοντικής ευαισθητοποίησης. Ειδικότερα, αναφέρθηκε στην ανακύκλωση και ιδιαίτερα στην αποκομιδή, την αποδόμηση και στη χρησιμοποίηση των οργανικών αποβλήτων. Η ενημέρωση περιλάμβανε και αναφορές στον καφέ κάδο ανακύκλωσης που πρόκειται πολύ σύντομα να βρίσκεται στους δρόμους καθώς και στα τέσσερα βήματα της συλλογής των βιοαποβλήτων.

Κατά γενική ομολογία η παρουσίαση της κας Στεφανίδου προκάλεσε το ενδιαφέρων όλων, την οποία και ευχαριστούμε!

Η συγκεκριμένη δράση εντάσσεται στο Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων «Η ανακύκλωση πάει … σχολείο» και στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Etwinning “Clean Earth, Green Legacy”.