Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας (Α΄ Γυμνασίου)

Στα πλαίσια του μαθήματος Κείμενα Νεοελληνικής Λογοτεχνίας, αφού διδαχτήκαμε το απόσπασμα  “Η ζωή στη Σύμη” από το έργο “Αστραδενή”  της Ευγενίας Φακίνου  και “ Ο δημοτικός κήπος του Ταξιμιού” του Γεωργίου Θεοτοκά από το μυθιστόρημα “Λεωνής”, όπου περιγράφονται ομαδικά παιδικά παιχνίδια, η φιλόλογος κ. Αγατσιώτη μας έδειξε αθλοπαιδιές και αθύρματα από την αρχαία και βυζαντινή εποχή.

Βοιωτικό ερυθρόμορφο πηνίο (γιο-γιο

Οι πλαγγόνες ήταν αγαπημένα παιχνίδια των  κοριτσιών

Μας ζήτησε επίσης να περιγράψουμε σε γραπτή εργασία ένα από αυτά που παίζουμε κι εμείς στη σημερινή εποχή. Μηλάκια, ψείρες, κορόιδο, κρυφτό, αγαλματάκια κι άλλα πολλά περιγράφτηκαν μέσα στην τάξη και μας έφεραν στο νου ώρες ξεγνοιασιάς και εκτόνωσης. Όλοι μαζί αποφασίσαμε μετά από όλα αυτά να παίξουμε το παιχνίδι “στύλος” στην αυλή του σχολείου, την Πέμπτη 11-04-2024 το τμήμα Α2 και την Παρασκευή 12-04-2024 το τμήμα Α1. Μας άρεσαν από αυτή τη διαδικασία το οργανωτικό πνεύμα, για να ορίσουμε τους κανόνες του παιχνιδιού, το κλίμα συνεργασίας και ομαδικότητας και η χαρούμενη διάθεση όλων και …των νικητών και των …ηττημένων. Προγραμματίζουμε πριν τη λήξη της σχολικής χρονιάς να παίξουμε και τα δύο τμήματα της Α’ τάξης το παιχνίδι “τζαμί” ή “κεραμιδάκια”.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου