ETWINNING 2023-2024 “Clean Earth, Green Legacy”

Ευρωπαϊκό έργο eTwinning: «Clean Earth, Green Legacy»

«Καθαρή Γη, Πράσινη Κληρονομιά»

Το περιβαλλοντικό αυτό πρόγραμμα ξεκίνησε με σκοπό να συνειδητοποιήσουν οι συμμετέχοντες μαθητές/τριες την αναγκαιότητα προστασίας του περιβάλλοντος  έτσι ώστε αυτό να παραδοθεί στην επόμενη γενιά σε βιώσιμη κατάσταση.

Η διάρκεια του έργου eTwinning είναι 7 μήνες και εκπονείται στην αγγλική γλώσσα.

Το πρόγραμμα διακρίνεται από πολυθεματικότητα, καθώς προσεγγίζει όλους τους τομείς που αφορούν το περιβάλλον και κυρίως αυτόν της  ανακύκλωσης. Καθώς oι μαθητές/τριες του σχολείου μας έχουν παρακολουθήσει ενημέρωση από ειδικό επιστήμονα σχετικά με τα στερεά απόβλητα, τους δίνεται η ευκαιρία να μοιραστούν τις γνώσεις τους με συνομηλίκους τους από πολλά σχολεία του εξωτερικού μέσω της ευρωπαϊκής πλατφόρμας eTwinning.

Στα πλαίσια αυτού του έργου επιχειρείται διεπιστημονική σύνδεση των οικολογικών θεμάτων με τα μαθήματα των Αγγλικών, της Λογοτεχνίας ,της Φυσικής, των Καλλιτεχνικών και της Πληροφορικής.

Οι μαθητές/τριες θα γράψουν ιστορίες και ποιήματα με θέμα το περιβάλλον στην αγγλική γλώσσα. Θα ζωγραφίσουν και θα αποτυπώσουν τις απόψεις τους πάνω σε ποικίλα οικολογικά θέματα μέσα σε ένα ηλεκτρονικό περιοδικό, εξασκώντας τις ψηφιακές τους δεξιότητες.

Η αλληλεπίδραση των συμμετεχόντων στο πρόγραμμα αυτό θα ολοκληρωθεί με οργανωμένες και διαδικτυακά ζωντανές συνομιλίες προς ανταλλαγή εντυπώσεων για την πορεία της υλοποίησής του.