ETWINNING 2023-2024 “vEUs from my window”

Etwinnning project: “vEUs from my window”

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης του σχολείου μας συμμετέχουν σε πρόγραμμα etwinning με τίτλο :

“Θέα από το παράθυρό μου”, “views from my window” μαζί με μαθητές/τριες από σχολεία της Γερμανίας, Γαλλίας, Ρουμανίας και Ιταλίας, κατά το σχολικό έτος 2023-24.

Η κεντρική ιδέα του προγράμματος είναι να δείχνουν με φωτογραφίες ή βίντεο τη θέα από διάφορα παράθυρα και κατόπιν να περιγράφουν στα αγγλικά όσα βλέπουν έτσι ώστε να μοιράζονται τις εμπειρίες τους με όλους τους συμμετέχοντες στο πρόγραμμα.

Τα διάφορα ‘’παράθυρα’’ είναι

Α.

1. Του σπιτιού (στον εσωτερικό και εξωτερικό χώρο)
  2. Του σχολείου (του χώρου και του ανθρώπινου δυναμικού)
  3. Των χώρων εκδηλώσεων της περιοχής ως ανάδειξη της τοπικής κουλτούρας )

Β.

Ένας τόπος ενδιαφέροντος της περιοχής ( ως ανάδειξη της ιστορίας ή πολιτισμού )

Γ. ‘’Θέα από το μέλλον’’

Η εργασία αυτή επικεντρώνεται στο θέμα των επιδράσεων της κλιματικής αλλαγής και των μέτρων που πρέπει να ληφθούν.

Δ. Θέα από το διεθνές παράθυρο

Η εργασία αυτή στοχεύει στη δημιουργικότητα των μαθητών/τριών, καθώς καλούνται να γράψουν ένα ποίημα ή ένα τραγούδι σχετικά με το τι βλέπουν από το ‘’διεθνές’’ παράθυρο…

To Eυρωπαϊκό Χριστουγεννιάτικο Ημερολόγιο της Ομάδας Etwinning με Τίτλο: Cheer in Unity στον παρακάτω σύνδεσμο: