Εθισμός στο Διαδίκτυο και Εθισμός στα Ναρκωτικά (14.02.2024)

Το σχολείο μας, την Τετάρτη 14-02-2024, υλοποίησε το πρόγραμμα «Εθισμός στο Διαδίκτυο και Εθισμός στα Ναρκωτικά». Σκοπός του προγράμματος αυτού είναι η ενημέρωση των μαθητών/τριών και των εκπαιδευτικών σχετικά με τα φαινόμενα του εθισμού στο διαδίκτυο και των ναρκωτικών. Φιλοδοξία του προγράμματος είναι η δημιουργία των προϋποθέσεων ώστε οι μαθητές/τριες να αναγνωρίζουν τους κινδύνους που υπάρχουν σήμερα τόσο στο διαδίκτυο όσο και στα ναρκωτικά και να  ανακαλύπτουν τρόπους αντιμετώπισης και προφύλαξης.

Στην ενημέρωση παρουσιάστηκαν εισηγήσεις από τον εκπαιδευτικό κ. Κοφίτσα και τον αστυνομικό της Διεύθυνσης Αστυνομίας Σερρών, κ. Τσουκαλά, οι οποίοι εστίασαν στα αίτια, τις επιπτώσεις και τους τρόπους αντιμετώπισης των δύο αυτών κοινωνικών προβλημάτων.

Ευχαριστούμε θερμά τους παραπάνω εισηγητές για τις πολύ ενδιαφέρουσες παρουσιάσεις τους.