ETWINNING 2022-2023

ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το πρόγραμμα σχολικών δραστηριοτήτων  με τίτλο ‘ οι αξίες των μαθητών και η συναισθηματική τους ζωή μετράει΄’ και το Ευρωπαϊκό  έργο E-twinning με θέμα :Student’s values and emotional state really matters’ διάρκειας 7 μηνών υλοποιήθηκαν  τόσο με ηλεκτρονικά μέσα online όσο  και με δια ζώσης συζητήσεις ή δράσεις στην τάξη.

Συγκεκριμένα , μετά την εγγραφή των μαθητών στο twinspace, η γνωριμία τους με τους μαθητές του εξωτερικού έγινε στην πλατφόρμα padlet.

H πρώτη εργασία ήταν η συλλογή πληροφοριών σχετικά με τον Αριστοτέλη και την θεωρία του για το Ήθος καθώς και η έννοια του ήθους σήμερα.

Ακολούθως οι μαθητές συμπλήρωσαν ένα ερωτηματολόγιο στο google form με θέμα ‘my lifestyle’για να διαπιστωθεί ο τρόπος ζωής των μαθητών και τα ενδιαφέροντά τους.

.Εξέφρασαν τις απόψεις τους για την Pink  Shirt Day απαντώντας σε ερωτήσεις σχετικά με το bullying- σχολικό εκφοβισμό και την συναισθηματική τους κατάσταση γενικότερα.

Από ομάδες μαθητών έγινε συγγραφή παραμυθιών με θέμα τις αξίες και κατόπιν η δραματοποίησή τους με ανάθεση ρόλων για σύντομo σκετς τo οποίo βυντεοσκοπήθηκε για να ανέβει στο twinspace.

Στην ηλεκτρονική πλατφόρμα linoit  μοιράστηκαν τις αξίες που έχουν και θεωρούν σημαντικές στη ζωή τους όπως αγάπη ,σεβασμός, ειρήνη, συνεργατικότητα  …… και οι οποίες καθορίζουν σε μεγάλο βαθμό την συναισθηματική  εξέλιξη της προσωπικότητάς τους.

Eπιπλέον, οργανώθηκαν πολλές ζωντανές συναντήσεις μέσω skype με  μαθητές και καθηγητές από την Πολωνία και την Σερβία προς ανταλλαγή απόψεων στα αγγλικά σχετικά με κάθε δράση του προγράμματος.

Τα δύο προγράμματα ολοκληρώθηκαν  με παρουσίαση- διάχυση των αποτελεσμάτων στην εκπαιδευτική κοινότητα από μαθήτριες της Α1 τάξης και την υπεύθυνη καθηγήτρια των Αγγλικών, κ. Αιβάζογλου, καθώς και στα πλαίσια εκπαιδευτικής ημερίδας καλών πρακτικών της περιφέρειας.

Τέλος, πραγματοποιήθηκε  εκπαιδευτική επίσκεψη στο πάρκο του Αριστοτέλη στα Στάγειρα Χαλκιδικής , την Αρναία και τον Σταυρό.