Η Δικαιοσύνη πάει Σχολείο (12.02.2024)

Το σχολείο μας, τη Δευτέρα 12 Φεβρουαρίου 2024, υλοποίησε το Πρόγραμμα «Η Δικαιοσύνη πάει Σχολείο». Στο πλαίσιο αυτού του προγράμματος η Β΄ Γυμνασίου, με συνοδούς καθηγητές/τριες τον Διευθυντή κ. Στάμο Θεόδωρο (ΠΕ02), την κα Αϊβάζογλου Νεραντζούλα (ΠΕ06) και την κα Πάντσιου Σοφία (ΠΕ02) επισκέφτηκε την ΥΕΑΚΑ (Υπηρεσία Επιμελητών Ανηλίκων και Κοινωνικής Αρωγής) που στεγάζεται στο Δικαστικό Μέγαρο Σερρών. Με τη βοήθεια της κας Χατζηβασιλείου Ε. και της κας Πέτσα Β., Επιμελητριών Ανηλίκων, υλοποιήθηκε το συγκεκριμένο Πρόγραμμα που περιλάμβανε τα παρακάτω μέρη:

Α΄ Μέρος: Εστίαση στις παραβάσεις, την παραβατικότητα,  τις προβλεπόμενες ποινές και την ευθύνη των γονέων, με εισηγήτρια την κα Πέτσα.

Β΄ Μέρος: Παραβάσεις του Κ.Ο.Κ., με εισηγήτρια την  κα Χατζηβασιλείου.

Γ΄ Μέρος: «Εικονική δίκη», με τη συμμετοχή μαθητών/τριών του σχολείου.

Οι εντυπώσεις από το Πρόγραμμα ήταν πολύ καλές, καθώς με βιωματικό τρόπο είχαν τη δυνατότητα οι μαθητές/τριες να προβληματιστούν αναφορικά με προβλήματα παραβατικότητας ανηλίκων και του τρόπου λειτουργίας της Δικαιοσύνης.