ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Στα πλαίσια της συμμετοχής του σχολείου μας στο  ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning: «vEUs from my window» πραγματοποιήθηκε διαδικτυακή συνάντηση την Τρίτη 6 Φεβρουαρίου 2024.

Μαθητές και μαθήτριες της Β΄ τάξης συνομίλησαν στα αγγλικά με Γάλλους συνομηλίκους τους του σχολείου College de Toulouse Lautrec. Σκοπός της συνάντησης αυτής ήταν τόσο η γνωριμία των μαθητών/τριών μεταξύ τους όσο και η παρουσίαση συγκεκριμένου ιστορικού θέματος.

Ειδικότερα, οι μαθητές/τριες μας παρουσίασαν τη ζωή και την αγωνιστική δράση του Σερραίου αρχηγού της ελληνικής επανάστασης στη Μακεδονία, Εμμανουήλ Παπά, και δέχθηκαν ερωτήσεις από τους Γάλλους συμμετέχοντες τις οποίες και απάντησαν.

Οι μαθητές/τριες από την Τουλούζ της Γαλλίας παρουσίασαν τη ζωή και το έργο του κορυφαίου ζωγράφου της περιοχής τους Henry de Toulouse Lautrec, δέχθηκαν πολλές και εύστοχες ερωτήσεις από τους/τις μαθητές/τριες του Γυμνασίου μας τις οποίες και απάντησαν.

Στο τέλος της ψηφιακής αυτής αλληλεπίδρασης οι μαθητές/τριες και των δύο σχολείων εξέφρασαν την επιθυμία τους να πραγματοποιηθούν και άλλες τέτοιες συναντήσεις σύντομα.