STRONGER NATURE LOVE

Το πρόγραμμα etwinning με τίτλο ΄’stronger nature love’ είναι έργο σχολείου της Τουρκίας στο οποίο συμμετέχει μεταξύ πολλών ευρωπαικων σχολείων ( Λιθουανία,Γαλλία,Ισπανία, Πολωνία, Ιταλία, Τσεχία)και το Γυμνάσιο Σκοτούσσας.

Με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών για το φυσικό περιβάλλον αποφασίστηκε να ασχοληθούμε με τον κήπο του σχολείου μας. Αφού φυτέψουμε λουλούδια και αναλάβουμε την φροντίδα τους ,όταν μεγαλώσουν ,να κόψουν λίγα οι μαθητές-τριες για να τα προσφέρουν στις μητέρες τους την παγκόσμια ημέρα της γιορτής τους.

Επίσης στόχος των δράσεων του έργου αυτού είναι η απόκτηση δεξιοτήτων και εμπειριών τις οποίες οι συμμετέχοντες έχουν την χαρά να μοιράζονται  με διάφορα σχολεία του εξωτερικού τα οποία εργάζονται παράλληλα υλοποιώντας τις ίδιες δράσεις  αποτυπώνοντας τες σε φωτογραφίες και βίντεο.